۶ نکته  برای کنترل میزان حجم پرس غذا در تعطیلات

 

ممکنه شما در تمام طول سال مراقب نغذیه تون بوده باشید و پیشرفت زیادی در جهت اهداف سلامتیتون کرده باشید  اما تعطیلات کمی شما رو عصبی کرده باشه. اما نترسید و سعی کنید در این تعطیلات از غذاهای مورد علاقه تون لذت ببرید، در واقع برای شما خوبه! اما ما روش هایی داریم که می تونید از اونها لذت ببرید. شما طعم های مورد علاقه تون رو دریافت می کنید و احساس خوبی از عدم پرخوری یا احساس سستی و نفخ بیش از حد خواهید داشت. بیایید با شش نکته کنترل پرس غذا در تعطیلات، بیشتر آشنا بشیم.

۶ نکته در مورد کنترل پرس غذا در تعطیلات که احساس محرومیت در شما ایجاد نمی کنه

۱: سرعت غذا خوردنتون رو کم کنید

کاهش سرعت غذا خوردن، جویدن آهسته تر و مکث بین لقمه ها می تونه تفاوت قابل توجهی در مصرف غذا ایجاد کنه. در سال ۲۰۱۸، دانشمندان دریافتند که کاهش سرعت غذا خوردن منجر به کاهش وزن میشه و عکس اون هم ثابت شده . سریع غذا خوردن (به طور مکرر و در بیش از یک مطالعه) با افزایش وزن بیش از حد مرتبط بود. کاهش سرعت خوردن وعده غذایی باعث میشه تا روده و مغز شما با هم کار کنه تا نشانه سیری باشه. آهسته غذا خوردن دوست شما در تعطیلاته.

نکاتی- برای-کنترل-میزان-حجم-پرس-غذا-در-تعطیلات-

۲: غذا خوردن ذهن آگاهانه رو تمرین کنید

صحبت از کند غذا خوردنه! بیایید در مورد غذا خوردن آگاهانه صحبت کنیم، یه راه آهسته و معنی دار برای مصرف غذا. طعم ها رو بچشید. استشمام رایحه رو انجام بدید. بافت رو حس کنید. به احساستون توجه کنید. سپاسگزاری برای اینکه این غذا برای شما شادی و آرامش به وجود آورده رو تمرین کنید. طعم غذای شما حتی بهتر خواهد شد و حتی بیشتر از اون لذت خواهید برد اگه اونو  آگاهانه مصرف کنید. و این نکته رو دانشمندان هم حمایت و تایید میکنن!

۳: آب بنوشید

آیا گرسنه هستید یا فقط به یک لیوان آب احتیاج دارید؟ اغلب اوقات، مغز ما بین تشنگی و گرسنگی گیج میشه. اگه به اندازه کافی هیدراته بشیم، احتمال این وجود داره که کمتر بخوریم (کالری غیرضروری یا کمتر!). همچنین مطالعات نشون دادن که نوشیدن یه لیوان آب قبل از غذا میتونه احساس سیری به شما بده و میزان خوردنتون رو کاهش بده. ساده به نظر می رسه، اما این یه هک کنترل پرس غذا در هنگام تعطیلاته که ممکنه برای همه فصل ها مفید باشه.
نکته تعطیلات: یه لیوان آب رو با چاشنی آب پرتقال که تازه فشرده شده میل کنید.

نکاتی- برای-کنترل-میزان-حجم-پرس-غذا-در-تعطیلات-

۴: از بشقاب های کوچیکتر استفاده کنید

آیا بشقاب شما نحوه غذا خوردنتون رو تعیین میکنه؟ با استفاده از بشقاب های کوچیکتر میتونید مغزتون رو فریب بدید تا احساس سیری بیشتری داشته باشید. توی بشقاب کوچیکتر وعده غذا بیشتر و بزرگتر به نظر میرسه و بنابراین بدن شما متقاعد میشه که غذای زیادی خورده اید و احساس سیری می کنید. در حالی که این نکته برای برخی افراد مفیده، اما علم نشون داده که باید مطالعات بیشتری انجام بشه.

نکاتی- برای-کنترل-میزان-حجم-پرس-غذا-در-تعطیلات-

۵: به نشونه های گرسنگی توجه کنید

گوش دادن به بدن و غذا خوردن در هنگام گرسنگی بسیار مهمه. در روزهایی که به وعده های غذایی بزرگ برای تعطیلات منتهی میشن، در طول روز با ذهن و بدنتون چک کنید. از خودتون سوال کنید، آیا گرسنه هستید؟ تشنه؟ خسته؟ عصبی؟ اگه گرسنه هستید، غذا بخورید و آهسته و ذهن آگاهانه غذا بخورید (شاید از یه بشقاب کوچک!). با تنظیم اونچه بدنتون نیاز داره، ممکنه بتونید پرس غذایی و وزنتون رو بهتر کنترل کنید.

۶: یادتون باشه بشقابتون رو با سبزیجات پر کنید

از خوردن سبزیجات بیشتر هرگز صدمه ای نخواهید دید، همه ما اساساً اینو میدونیم. اما با شروع وعده غذایی با انبوهی از محصولات روبرو میشیم که کنترل کردن نخوردن اونها خیلی سخته. از اونجا که سبزیجات سرشار از فیبر و پر از آب هستن (اما کالری کمی دارن)، احساس سیری به شما میدن و با سرعت بیشتری سیر میشید، سپس میتونید به غذاهای مورد علاقه تون بپردازید و از اونها هم بچشید.

نکاتی- برای-کنترل-میزان-حجم-پرس-غذا-در-تعطیلات-

امیدواریم که با بکار بستن این ترفندها در تعطیلات بعدی نهایت لذت رو ببرید و همچنان در مسیر تناسب اندامتون باقی بمونید 🙂

منبع: fitonapp

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

فروشگاه پا به پا راه اندازی شد l ارسال به سراسر ایرانکلیک کن
+ +