۵ مسئله پزشکی که میتونه باعث افزایش وزن بشه

 

همانطور که همه کسانی که برای کاهش وزن تلاش کرده ان میدونن، ممکنه کمی طول بکشه تا حرکت به سمت کاهش وزن رو ببینیم به ویژه اگه با سرعت ثابت در حال کاهش وزن باشیم. اما اگه احساس می کنید در همون مکان گیر کرده اید یا حتی در حال افزایش وزن هستید در بعضی موارد این استراتژی شما نیست که مقصره. در واقع افزایش وزن ممکنه نشونه یه مسئله بزرگتر باشه. در اینجا پنج تا از شرایط اصلی که باعث افزایش وزن میشه همراه با نکاتی در مورد اون آورده شده.

مسئله-پزشکی-که-میتونه-باعث-افزایش-وزن-بشهخستگی آدرنال

بدن دو غده فوق کلیوی در بالای هر کلیه داره و هورمون هایی ترشح میکنه که به کنترل ضربان قلب، فشار خون و ترشح کورتیکو استروئیدها کمک میکنه. وقتی این غدد به خوبی کار نمیکنن، عدم تعادل ایجاد میشه و ممکنه منجر به نارسایی آدرنال بشه. دکتر لوئیزا پتره، استادیار بالینی قلب در دانشکده پزشکی مونت سینا میگه “متعاقباً این نارسایی باعث احساس خستگی مزمن میشه و در برخی از افراد، این حالت میتونه منجر به کاهش ناگهانی وزن بشه، در حالی که برای برخی دیگه ممکنه باعث افزایش وزن بشه.” نه تنها متابولیسم بدن شما به طور بالقوه تحت تأثیر قرار میگیره بلکه ممکنه هوس خوردن غذاهای شیرین یا آرام بخش بیشتری کنید که میتونه افزایش وزن رو تسریع کنه.

سندرم کوشینگ

استرس اغلب با افزایش وزن مرتبطه، زیرا افزایش کورتیزول باعث ذخیره چربی به ویژه در شکم میشه. به ویژه وقتی این وضعیت مزمن میشه میتونه باعث تولید بیش از حد کورتیزول در بدن بشه، حتی اگه رویدادهای استرس زا به پایان رسیده باشن. پس استرس مداوم میتونه منجر به سندرم کوشینگ بشه و بدن نمیتونه تولید کورتیزول رو پایین بیاره. این مشکل همچنین میتونه ناشی از مصرف برخی داروها مانند گلوکوکورتیکوئیدها باشه که اغلب برای درمان بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید و آسم استفاده میشن.

افسردگی

دو عامل اصلی هنگام برخورد با افسردگی وجود داره که میتونه خطر افزایش وزن رو زیاد کنه. بر اساس تحقیقی که تغییرات طولانی مدت وزن رو برای افراد مبتلا به افسردگی بررسی کرد، مشخص شد که احتمال خوردن احساسی زیاده و ممکنه با کم تحرکی هم همراه باشه. همچنین داروهای تجویز شده برای افسردگی دارای عارضه اضافه وزن هستند.

مسئله-پزشکَی-که-میتونه-باعث-افزایش-وزن-بشه.jpg3

کم کاری تیروئید

هنگامی که افزایش یا کاهش وزن قابل توجهی وجود داره به ویژه در یه بازه زمانی کوتاه، یکی از اولین شرایطی که در نظر گرفته میشه اختلال تیروئیده. در کم کاری تیروئید وقتی غده تیروئید هورمون تولید نمیکنه، افزایش وزن میتونه علامتی همراه با خستگی، نوسانات خلقی، احساس سرما و سفت شدن مفاصل داشته باشه.
دکتر بنیامین اودونل، متخصص غدد در مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه ایالتی اوهایو میگه: “این وضعیت میتونه متابولیسم رو کند کنه و اغلب منجر به افزایش وزن میشه. همچنین اغلب افراد ممکنه از این موضوع احساس استرس یا ناامیدی کنن که میتونه مشکل رو بدتر کنه.”

سندرم تخمدان پلی کیستیک

به گفته دکتر شری راس در مرکز سلامت Providence Saint John در سانتا مونیکای کالیفرنیا، این وضعیت که به PCOS معروفه بر نحوه عملکرد تخمدان ها تأثیر میذاره. این سندرم میتونه باعث از دست رفتن پریودها یا چرخه های نامنظم بشه. همچنین میتونه باعث تغییرات هورمونی بشه که با افزایش وزن تشدید میشه.
در سندرم تخمدان پلی کیستیک PCOS، مقاومت به انسولین ایجاد میشه و منجر به افزایش وزن در شکم میشه. این افزایش وزن در شکم میتونه با تولید بیش از حد آندروژن (هورمون مردانه) مرتبط با وزن در قسمت میانی بدن تشدید بشه. دکتر راس علاوه بر اضافه وزن علائم دیگه شامل موهای زائد، از دست دادن یا نامنظم شدن قاعدگی، پوست چرب یا آکنه و لکه های تیره پوست در پشت گردن، زیر بغل و زیر سینه رو از جمله عوارض این سندرم نام میبره.

مسئله-پزشکی-که-میتونه-باعث-افزایش-وزن-بشه.jpg1.jpg2حتی اگه در مورد هیچ یک از شرایط موجود در لیست بالا  نگرانی ندارید، موارد دیگه ای هم وجود داره که ممکنه در این امر دخیل باشن. به عنوان مثال، نفخ ممکنه ناشی از وسعت مسائل بالقوه دیگه ای باشه، از سندرم روده تحریک پذیر گرفته تا سرطان تخمدان تا بیماری کلیوی. حتی کم خوابی، استرس و عملکرد ضعیف کبد هم میتونه از عوامل دخیل تو این این امر باشه.
دکتر Michelle Ogunwole، متخصص داخلی و پژوهشگر دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز پیشنهاد میکنه فهرستی از علائم، از جمله نوسانات وزن، احتباس آب یا نفخ، سردرد، سطح انرژی، تغییرات غذایی و آلرژی تهیه کنید. همچنین یادداشت کردن داروهاتون چه نسخه ای و چه بدون نسخه نکته بسیار مهمیه، زیرا برخی از اونها میتونن نقش موثری در افزایش وزن داشته باشن. او همچنین میگه: “ملاقات پزشک با اطلاعات بیشتر تا حد زیادی کمک کننده ست، زیرا به شناسایی روند کمک میکنه. در حقیقت این اولین گام عالی برای کنترل سلامت شماست.”

منبع: myfitnesspal

دیدگاه خود را ثبت کنید

فروشگاه پا به پا راه اندازی شد l ارسال به سراسر ایرانکلیک کن
+ +