0

۱۲ اتفاقی که با قطع مصرف قند اتفاق میفته

 

دلتون میخواد بدونید که اگه مصرف قند رو کنار بذارید چه اتفاقای خوبی براتون میفته؟ پس تا آخر این مقاله با ما باشید.

آمار ابتلا به دیابت در ایالات متحده بسیار وحشتناکه. هر آمریکایی در هر هفته به طور معمول ۶ فنجون شکر میخوره. چرا ما اینقدر شکر می خوریم؟ شکر به عنوان محبوب ترین افزودنی غذایی در غذاهای فرآوری شده شناخته میشه و به سختی می تونیم از مصرف اون جلوگیری کنیم. ثانیا، بسیار اعتیاد آوره. بیشتر ما اعتیاد به قند داریم، خواه این مسئله رو باور داشته باشیم یا نه. جلوگیری از خوردن شکر کار سختیه اما می تونیم اونو انجام بدیم و از فواید ترک اون بهره ببریم! بیایید نگاهی بندازیم به ۱۲ اتفاقی که هنگام قطع مصرف قند اتفاق میفته.

اتفاقی-که-با-قطع-مصرف-قند-اتفاق-میفته1

شما ذهنی تیزتر خواهید شد

آیا دلتون میخواد بهره وری ذهنیتون رو بالا ببرید؟ پس مصرف شکر رو متوقف کنید. پس از ترک شکر، خواهید فهمید که ذهن شما تا چه اندازه متمرکزتر و تیزتر خواهد شد. سلامت مغز با معتاد شدن به قند از بین میره. مطالعه ۲۰۱۴ که در Nutritional Neuroscience منتشر شده توضیح میده که چطور یه رژیم غذایی با فروکتوز بالا باعث ایجاد مقاومت به انسولین و در عین حال باعث کمبود حافظه میشه. مطالعه دیگه ای که در Neurobiology مولکولی منتشر شده، پیوندی بین مصرف قند و تغییرات منفی در قشر پیشانی مغز (تغییرات مرتبط با مشکلات شناختی اضافی) رو نشون میده. اگه میخواید تیز و مسلط به همه چیز باقی بمونید، به خصوص با افزایش سن، خوردن قند رو متوقف کنید.

خطر ابتلا به دیابت کم میشه

یکی از دلایل اصلی دیابت نوع ۲، خوردن بیش از حد قنده. این به این معناست که ما تا حد کمی میتونیم خطر ابتلا به دیابت رو کنترل کنیم. اگه انتخاب جسورانه ای برای جلوگیری از خوردن قند داشته باشیم، اکثریت ما می تونیم از این بیماری مهلک پیشگیری کنیم.
شکر خطر ابتلا به دیابت رو افزایش میده زیرا سطح بالای قند خون قسمت عمده ای از معادله دیابته. خوردن زیاد قند باعث افزایش سطح قند خون میشه. با گذشت زمان، سطح بالای قند خون میتونه باعث مقاومت به انسولین بشه، که باعث خرابی کبد، لوزالمعده و سایر اندام های شما میشه. در حالی که عوامل زیادی در ابتلا به دیابت نقش دارن، قند یکی از عوامل اصلی اونه.

اتفاقی-که-با-قطع-مصرف-قند-اتفاق-میفته2

لاغر میشید

واضحه که هر بار که غذایی پر از قند می خورید، کالری خالی بیشتری میخورید و البته این به افزایش وزن کمک میکنه. با این حال، هنگامی که ما در مورد قند و افزایش وزن صحبت می کنیم، مکانیسم های قدرتمندتری نقش دارن. مصرف شکر، هورمون های مسئول حفظ وزن سالم و همچنین هورمون هایی را که از کاهش وزن سالم حمایت می کنند رو خراب میکنه. شکر همچنین بخشی از مغز شما رو کنترل میکنه که مسیول اشتهاست. خوردن بیش از حد قند باعث میشه مغز شما فکر کنه که هنوز گرسنه است. علاوه بر این، قند باعث تغییراتی در مغز میشه و مغز رو به قند معتاد میکنه بطوریکه هرچه بیشتر بخورید بیشتر و بیشتر دوست دارید قند بخورید و این یک چرخه بسیار شرورانه است. در حالی که سفر لاغری در هر کس متفاوته، اما شما میتونید با قطع مصرف قند خیلی راحت وزن کم کنید.

 

اتفاقی-که-با-قطع-مصرف-قند-اتفاق-میفته2

شما احساس سبکی و شادی بیشتری خواهید کرد

مطمئناً، با خوردن کیک یا بستنی مورد علاقه تون میتونید در کوتاه مدت احساس بهتری داشته باشید، اما با گذشت زمان، سلامت روان شما به خطر میفته. آیا می دونید خوردن زیاد قند با افسردگی ارتباط داره؟ التهاب مزمن زمینه ای که هنگام خوردن یک رژیم غذایی پر قند اتفاق میفته بر عملکرد مغز ما تأثیر منفی میذاره.
مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ در مجله تغذیه بالینی آمریکا منتشر شد نشون داد زنانی که از غذاهای شیرین با شاخص گلیسمی بالا استفاده میکنن خطر ابتلا به افسردگی رو افزایش میدن. مطالعه دیگه ای که در سال ۲۰۱۷ در ژورنال Scientific Reports منتشر شد نشون داد مردانی که بیش از ۶۷ گرم قند در روز مصرف میکنن در مقایسه با مردانی که هر روز کمتر از ۴۰ گرم میخورن، خطر ابتلا به افسردگی رو افزایش میدن. فقط کافیه یک کودک کوچک رو بعد از خوردن شکلات در نظر بگیرید. آنها اغلب از فرشتگان کوچک به شیاطین مزاحم تبدیل میشن! اگه میخواید خطر ابتلا به افسردگی رو کم کنید خوردن قند رو متوقف کنید خصوصاً اگه مستعد حالت های افسردگی هستید.

 

اتفاقی-که-با-قطع-مصرف-قند-اتفاق-میفته4

پوست شما خواهد درخشید

رژیم غذایی حاوی قند بالا با بیماری های پوستی مانند آکنه، جوش، جوش و لک در ارتباطه. مطالعه ای که در ژورنال Clinical Cosmetic and Investigative Dermatology منتشر شده نشون میده که مصرف بیش از حد غذاهای مملو از قند، چه میزان استعداد ابتلا به آکنه و سایر بیماری های پوستی رو بالا میبره. تغذیه پوست با رژیم غذایی بدون قند (رژیم غذایی پر از مواد مغذی کامل و آب تمیز فراوان) باعث درخشش پوست همراه با افزایش قدرت جوانی میشه.

اتفاقی-که-با-قطع-مصرف-قند-اتفاق-میفته4

شما معمولاً بیمار نخواهید شد

وقتیکه بیش از حد قند می خورید، سیستم ایمنی بدنتون رو خراب میکنید. اما وقتی قند خوردن رو متوقف کنید، سیستم ایمنی بدن شما میتونه به همون شکلی که طراحی شده عمل کنه. التهاب مزمن مرتبط با مصرف زیاد قند، پاسخ ایمنی بدنتون رو کاهش میده و شما رو در معرض سرماخوردگی و بیماری در طول سال قرار میده. وقتی قند خوردن رو متوقف کنید، احتمال داره که بسیار سالم تر باشید و کمتر دچار سرماخوردگی یا بیماریهای دیگه بشید. یک دلیل این امر مربوط به گلبول های سفید خون شماست. تا ۵ ساعت بعد از خوردن یک قند، این سلول ها ۵۰٪ کمتر قادر به مقابله با باکتری های مضر هستن.

شما دیرتر پیر میشید

دلتون میخواد چشمه جوانی رو پیدا کنید؟ خوردن شکر رو متوقف کنید. این امر به ویژه در مورد ظاهر شما بیشتر صدق میکنه. اگه می خواید جوونتر از سنتون به نظر برسید، یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی داشته باشید. خوردن زیاد قند باعث چروک شدن سریع پوست میشه. دلیل این امر گلیکوزاسیونه، فرایندی که وقتی اتفاق میفته تولید کلاژن و الاستین رو در پوست ضعیف میکنه. التهاب یکی دیگه از عواملیه که منجر به پیری زودرس میشه و قند یک عامل قطعی در التهاب مزمنه. التهاب رو کاهش بدید، مصرف شکر رو متوقف کنید و مطمئن بشید که چشمه جوانی خیالی نیست.

اتفاقی-که-با-قطع-مصرف-قند-اتفاق-میفته6

 

نفس بهتر و خوش بو تری خواهید داشت

آیا شریک زندگی شما تا به حال از بوی بد دهنتون شکایت کرده؟ شاید حتی گاهی اوقات خودتون متوجه بوی بد دهنتون شده باشید. در این صورت خوردن قند رو متوقف کنید. شکر باعث ایجاد باکتری در دهنتون میشه که مسئول بوی بد دهنه. اگه میخواید بوسه های بیشتر و زندگی عاشقانه بهتری داشته باشید، مصرف قند رو کاهش بدید!

دندون های سالم تری خواهید داشت

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ در International Scholarly Research Notices نحوه ارتباط قند با حفره ها و پوسیدگی دندون رو توضیح میده. برای حفظ دندون ها و جلوگیری از مشکلات بزرگتر مانند کانال های ریشه، تمام تلاشتون رو برای جلوگیری از خوردن قند انجام بدید. دندون هاتون رو همیشه با نخ و مسواک تمیز کنید، حداقل دو بار در روز. دندونهاتون شما رو به خاطر اینکار دوست خواهند داشت! خوردن قند رو متوقف کنید و خطر بیماری قلبی رو به طرز چشمگیری کاهش بدید، زیرا مقدار زیاد قند در رژیم غذایی خطر فشار خون بالا، چاقی و دیابت رو افزایش میده که سه عامل اصلی ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستن.

اتفاقی-که-با-قطع-مصرف-قند-اتفاق-میفته7

میل جنسی افزایش پیدا میکنه

خوردن زیاد قند برای زندگی جنسی شما مضره. وقتی قند رو کاهش میدید، میل جنسی شما بهبود پیدا میکنه، همچنین توانایی بدن شما احیا میشه. برای زنان، قند تعادل هورمونهای جنسی رو به هم میزنه. برای مردان، خوردن بیش از حد قند میتونه منجر به اختلال نعوظ و میل جنسی کم بشه که این به دلیل افزایش انسولین پس از خوردن قنده. پس بذارید این یکی از دلایل انگیزشی شما برای کاهش قند از رژیم غذاییتون باشه. به احتمال زیاد، شما رابطه جنسی بهتری خواهید داشت!

 

اتفاقی-که-با-قطع-مصرف-قند-اتفاق-میفته9

شما بهتر می خوابید

شکر خوابتون رو مختل میکنه، خصوصاً اگه مستعد خوردن میان وعده غذایی در زمان خواب هستید. خوردن زیاد قند در این زمان حتی میتونه باعث تعریق شبانه بشه. وقتی قند خوردن رو متوقف می کنید، هورمون های شما عملکرد بهتری دارن، از جمله هورمون هایی که مسئول خواب سالم و ترمیم بدن هستن. هورمون های استرس مقصر اصلی خواب بی کیفیت هستن. اگه میان وعدتون قند بالایی داشته باشه، به احتمال زیاد هورمون های استرس رو افزایش داده و احتمال خواب خوب رو کاهش میده.

اتفاقی-که-با-قطع-مصرف-قند-اتفاق-میفته8

حالا که از مزایای کاهش مصرف قند آگاه شدید سعی کنید به مدت ۲ هفته قند رو کنار بذارید تا ببینید چه میزان احساس بهتری دارید و چه وضعیت بهتری رو تجربه میکنید. وقتی نتایج مثبتی رو از تغییرات کوتاه مدت مشاهده کردید، انگیزه ایجاد تغییرات طولانی برای تحول واقعی رو خواهید داشت. بدونید که ترک عادت قند بسیار ساده نیست. وقتی تصمیم بگیرید که قند خوردن رو متوقف کنید، آسون نخواهد بود اما حتما ارزشش رو خواهد داشت.
منبع: obgynal

دیدگاه خود را ثبت کنید

فروشگاه پا به پا راه اندازی شد l ارسال به سراسر ایرانکلیک کن
+ +